Focal Bathys
Wireless headphones
The Bathys wireless headphones are equipped with Bluetooth® 5.1 and Active Noise Cancellation technologies. They offer two noise cancellation modes, "Silent" for travel with high ambient noise and "Soft" for concentration, ensuring excellent sound isolation. A "Transparency" mode allows users to connect with their surroundings when needed. These headphones are made in France, featuring patented aluminium/magnesium speaker drivers for high-fidelity sound and a USB-DAC mode with up to 24-bit/192 kHz resolution for exceptional audio quality.
Bathys headphones are designed with premium materials, a Black Silver finish, and a backlit flame on the earcup. They provide over 30 hours of battery life in Bluetooth® mode with active noise cancellation, making them ideal for travel.
| Weight (net) | 350 grams |
| Boxed size | W: 24 x H: 21,5 x D: 8 cm |
| Weight, boxed | 0.9 kg |
| Frequency range | 15 - 22.000Hz |
| Input, USB | 1 |
| Input, 3.5 mm TRS | 1 |
| Network features | Bluetooth, Bluetooth AAC, Bluetooth aptX, Bluetooth aptX Adaptive |
| Smart Integration | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Active noise reduction | Yes |
| Estimated battery life time | Up to 30 hours w. Bluetooth |
| In the box | Users guide |
| Other included accessories | Carrying case, 1 x 1.2m mini-jack cable, 1 x 1.2m USB cable |
| User manual available in | English, French |
| Made in | China |
