iFI Audio iDSD Diablo X
Portable headphone amplifier and DAC
The Diablo X is identical to the red Diablo, save for the added xMEMS compatibility and the removal of the Eco mode on the slider button.
The sleek, black Diablo X from iFI Audio is a high-powered headphone amplifier that sits at the top of the range of portables from the company. It’s made for enthusiasts, people who require the absolute pinnacle of head-fi performance at home, as well as on the go. It delivers up to 5000mW of power with remarkable dynamics and is able to drive virtually any headphone.
With dual Burr-Brown DACs and a high-quality XMOS chipset, the iDSD Diablo X is capable of decoding PCM up to 768kHz, DSD up to 512 and MQA.
In the box:
- iPower power supply
- USB cable
- 4.4mm to XLR cable
- 6.3mm to 3.5mm adapter
- and more..
| Measurements | 16,6 x 7,2 x 2,5 cm |
| Weight (net) | 330 grams |
| Input, optical (TosLink) | 1 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Input, USB | 1 |
| Output, 4.4 mm | 2 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS, 4.4 mm balanced |
| Signal-to-noise ratio | Balanced: -120dB - Single-ended: 114dB |
| Audio decoding | DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, MQA decoder |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipset (DAC) | Burr-Brown |
| Battery capacity, mAh | 4800 |
| In the box | Power supply |
| Other included accessories | Bag, cables |
