iFI Audio Hip-DAC 3
Portable, battery powered amp/DAC combo
The little DAC that could! - The iFI Audio Hip-DAC 3 replaces the weak, low-quality amp of your smartphone, tablet or laptop. Just connect the Hip-DAC 3 to your non-Hi-Fi gadget, and let the music flow! It might not look like much, but the iFI Audio Hip-DAC 3 is an audiophile pocket rocket. It rocks a bit-perfect Burr Brown digital converter chip and supports basically any type or quality of music files. PCM up to 384khz, DSD256 and even MQA with full decoding and unfold is supported, enabling you to enjoy Master quality audio on the go.
iFI Audio Hip-DAC 3 is fully balanced and has two headphone outputs. One, a 4.4mm Pentaconn for balanced connections and a regular 3.5mm. PowerMatch, iFi Audio’s switchable gain feature, lets you adjust sensitivity to match your headphones. The small iFI Audio Hip-DAC 3 comes with a built-in battery, that’ll last up to twelve hours on a single charge. Of course, it depends on the headphones you use.
| Measurements | 10,2 x 7 x 1,4 cm |
| Weight (net) | 125 grams |
| Input, USB | 1 |
| Output, Headphone | 3.5 mm TRS, 4.4 mm balanced |
| Audio decoding | DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DXD, FLAC, MQA decoder and renderer |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| Audio chipset (DAC) | Burr Brown True Native |
| Power | BAL: 400mW@32 Ohm ; S-BAL(SE): 280mW@32 Ohm BAL: 6.3V@600 Ohm ; S-BAL (SE): 3.2V@600 Ohm |
| Battery capacity, mAh | 2200 mAh |
| Estimated battery life time | Up to 12 hours |
| In the box | Users guide |
