Marantz CD 60
CD player with USB storage playback
The Marantz CD 60 is for the audiophile who cherishes their CD collection, seeking to discover new details upon every listen. The luxurious design of the Marantz CD 60 comprises modern materials and intuitive operation, making the CD 60 as incredible to behold as to hear. The visual design and technology make this CD player the perfect companion to the Model 40n or the Model 30 amplifier. Marantz Model 60 is expertly tuned by the Marantz Sound Master to offer the most musical sound. It’s the CD player your cherished collection deserves.
The Proprietary HDAM circuit has been further optimized from its previous version, by placing the parts symmetrically on the audio board, creating a more direct signal path. This improves soundstage. Asides from playing CDs, the Marantz CD 60 also plays back audio stored on a USB mass storage device. It is compatible with PCM files up to 24-bit/192kHz and DSD128.
| Measurements | 44,2 x 12,9 x 39,6 cm |
| Weight (net) | 7.5 kg |
| Digital input(s) | No |
| Input, USB | 1 |
| Output, optical (TosLink) | 1 |
| Output, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Output, Stereo RCA | 1 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| Signal-to-noise ratio | PCM: 118dB / DSD (USB) 110dB |
| Media compatibility | Compact Disc |
| Audio decoding | DSD128 / 5.6 MHz |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Power consumption when standby | 0.3 watt |
| Power consumption | 38 watt |
