KEF Q3 Meta
2-Way Standmount Speaker
If space is limited, or the need for high volume isn't a priority, the compact KEF Q3 Meta standmount speaker might be just what you need. This is an affordable speaker, ideal for placement on a stand, but it can also be placed on a shelf or cabinet. Paired with a suitable amplifier, the Q3 Meta delivers high-level sound experiences in a compact music system that focuses on listening pleasure and musical enjoyment.
The Q3 Meta can, of course, also be used as rear or side speakers in a surround system. The 12th-generation Uni-Q driver ensures a wide sweet spot, offering high detail and tight bass as some of its key features.
| Measurements | 35.7 x 21 x 30.5 cm |
| Weight (net) | 8.2 kg |
| Boxed size | 60 x 49.2 x 43 cm (2 in a box) |
| Weight, boxed | 19.5 kg (2 in a box) |
| Design | Two way |
| Reflex port | Rear |
| Frequency range | 46 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4Ω |
| Tweeter | 1" |
| Mid-woofer | 6.5" |
| Front grill included | Yes |
| Wallmountable | Yes, wall mount is sold separately |
| In the box | Users guide |
| User manual available in | English |
