T+A PA 2500 R
Integrated amplifier
T+A PA 2500 R is a powerful high-end amplifier that puts its competitors to shame in terms of build quality. It will make you question how much more amplifier you actually need. With 140 watts at 8 ohms, it doubles all the way down to 2 ohms, effortlessly delivering 560 watts and maintaining full control over even the most power-hungry and phase-challenging speakers on the market.
T+A uses the same analog section as the smaller PA 2000 R, avoiding the common trade-off where larger amplifiers sacrifice liveliness and finesse for sheer power. In the PA 2500 R, you get both—plenty of it. Details emerge across the entire frequency spectrum, and the music flows in a way you never thought possible. The PA 2500 R is also available with a built-in high-end phono preamp for either MM or MC cartridges.
| Measurements | 16,5 × 46 × 40,5 cm |
| Weight (net) | 14,5 kg |
| Digital input(s) | No |
| Input, Stereo RCA | 4 |
| Input, Stereo XLR | 3 |
| Input, Main in | No |
| Input, Home Theater | No |
| Input, Phono pre-amp | Optional |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| RS-232 | No |
| IR input | No |
| 12v. trigger input | Yes |
| 12v. trigger output | No |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Tape out | No |
| Wi-Fi | No |
| Wired network | No |
| App Control | No |
| Smart Integration | No |
| Tone control | Yes |
| Pure Direct | Yes |
| Power at 8Ω (per channel) | 140 wats |
| Power at 4Ω (per. channel) | 280 watts |
| A/B Speaker | No |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Power consumption when standby | <0,5 watt |
