Rotel RA-1572 MKII
Integrated amplifier with analog and digital inputs
If you're in the market for a high perfomance integrated amplifier, the Rotel RA-1572 might just be the one you're looking for. The RA-1572 MKII is an excellent all-rounder that offers a wide range of connectivity options, including analog line and digital inputs. With two coaxial S/PDIF, two optical TosLink and a USB input, your digital sources connect directly to the onboard, MQA compatible 32-bit DAC from Texas Instruments. You'll also find an outstanding phono stage for moving magnet cartridges, sparing you the extra expense of an external phono stage.
The Rotel RA-1572 MKII is equipped with an in-house designed and manufactured, oversized toroidal transformer ensuring a stable delivery of power to the output stage. With 200 watts per channel into 4 ohms, you can drive a wide range of speakers with excellent performance.
| Measurements | 43,1 × 14,4 × 35,8 cm |
| Weight (net) | 13 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 2 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 2 |
| Input, USB | 1 |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 3 |
| Input, Stereo XLR | 1 |
| Input, Main in | No |
| Input, Home Theater | No |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Output, LFE (Sub out) | 2 |
| Output, Headphone | 3.5 mm TRS |
| RS-232 | Yes |
| IR input | No |
| 12v. trigger input | No |
| 12v. trigger output | Yes |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Tape out | No |
| Wi-Fi | No |
| Wired network | Yes |
| Network features | Bluetooth AAC, Bluetooth aptX |
| App Control | No |
| Smart Integration | No |
| Audio decoding | MQA decoder |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipset (DAC) | AKM |
| Tone control | Yes |
| Pure Direct | No |
| Power at 8Ω (per channel) | 120 watt |
| A/B Speaker | No |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Power consumption when standby | 0,5 watts max. |
| Power consumption | 400 watts max. |
