Naim Uniti Atom
Compact streaming amplifier
The Uniti Atom from British audio specialists Naim, fulfills all your dreams of top-tier audio performance in a limited space. As the name suggests, the Uniti Atom is an extremely compact unit, but that is also the only place you can use the word 'limited' and 'Uniti Atom' in the same sentence. Not only is it fully equipped with Spotify, Tidal, and Qobuz Connect, you also find Chromecast, AirPlay 2, and Bluetooth in its wide-ranging repertoire. Naturally, you can also connect your TV via HDMI ARC, external storage via USB, and analog sources - such as a turntable - via its analog input.
High sound quality and proper watts
The best part, however, is that the signature Naim sound quality remains completely intact. You get a warm, musical, and detailed reproduction of your favorite music, and the Uniti Atom has a unique ability to deliver both power and control exactly where it’s needed. Despite its "modest" 40 watts of Class A/B power into 8 ohms, it creates minor miracles within the sound pressure levels it produces. When paired with most standmount speakers, the Naim Uniti Atom possesses high-end sonic qualities, offering incredibly rich sound, high build quality, and a premium feel through the top-mounted volume dial.
Why is it that we expect we can't have our cake and eat it too when Naim makes products like the Uniti Atom? You would only need more power for larger rooms and significantly more difficult-to-driver speakers - the vast majority of users will never need higher sound pressure or better bass dynamics than this little rascal of an amplifier provides. It delivers it all so effortlessly and elegantly that it’s almost hard to believe.
| Measurements | W: 24,5 x H: 9,5 x D: 26,5 cm |
| Weight (net) | 7 kg |
| Boxed size | W: 49 x H: 19 x D: 47 cm |
| Weight, boxed | 9.5 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 2 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Input, USB | 1 |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 1 |
| Input, HDMI | 1 |
| Output, Headphone | 3.5 mm TRS |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth, DLNA / UPnP, Chromecast Audio, Roon Ready |
| Supported streaming services | Qobuz, Spotify Connect, Tidal |
| App Control | iOS and Android |
| Audio decoding | AAC, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, FLAC, MP3 |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| Tuner | Internet radio |
| Power at 8Ω (per channel) | 40 watts |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| User manual available in | English |
| Power consumption when standby | <0,5 watt / Network standby: <2 watt |
| Power consumption | 90 watts |
| Made in | England |
