TEAC AP-701
Power Amplifier
TEAC AP-701 is a dual mono power amplifier with fully balanced structure and two custom made Hypex Electronics Ncore power amplifier modules The unconstrained dynamism of sound awakens fundamental instincts. The AP-701 merges all the elements desired in a power amplifier at a high level, creating a new standard.
Independent left/right high-capacity toroidal core power supply transformers, discrete buffer amplifiers and two Ncore modules provide a complete dual mono structure from input to output. Moreover, the input stage of each channel has a fully-balanced design, so the dynamism of input signals is amplified as is, maximizing the innate performance of the speakers. The cabinet is primarily comprised of 3mm-thick heavy metal plate but has a flexible structure to control vibration. By incorporating joints with suspension functions, the vibration frequency of the entire device is controlled to reproduce open and vibrant sound.
| Measurements | 44,4 x 11,13 x 34,82 cm |
| Weight (net) | 9.9 kg |
| Input, Stereo RCA | 1 |
| Input, Stereo XLR | 1 |
| 12v. trigger input | Yes |
| Signal-to-noise ratio | 110dB (8Ω, 1kHz, IHF-A) |
| Power at 8Ω (per channel) | 170 watt |
| Power at 4Ω (per. channel) | 260 watt |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class D |
| In the box | Power cable, Users guide |
| Power consumption when standby | 0.4 watt |
| Power consumption | 210 watt |
