Pro-Ject Phono Box DC
MM/MC Phono preamp with line output
Phono Box: Best buy classic for pure vinyl listening pleasure! Today, many amplifiers do not have a specific phono cartridge input. Phono Box is an ideal phono preamplifier for these hifi system and accepts both MM and MC cartridges. The analogue output of Phono Box can easily be connected to a line-input (AUX,…) of your amplifier.
| Measurements | WxHxD 10,3 x 3,6 x 10,3 cm |
| Weight (net) | 0.5 kg |
| Input, Stereo RCA | 1 |
| Output, Stereo RCA | 1 |
| MM Compatible | Yes |
| MC Compatible | Yes |
| Subsonic filter | No |
| Signal-to-noise ratio | MM: 86dB (94dB - A weighted) - MC: 68dB (75dB - A weighted) |
| In the box | Power supply, Users guide |
