Cambridge Audio AXR100
FM/AM stereo receiver with loads of connectivity
The most powerful amplifier in the AX range from Cambridge Audio outputs an impressive 100 watts per channel into 8 Ohms. It also has a subwoofer output for that extra oomph, and two pairs of speaker terminals. With four analog inputs, including a phono stage, and three digital inputs, connecting to any of your sources is a breeze.
Built-in Bluetooth receiver enables wireless connectivity with your phone, tablet or computer.
| Measurements | 43 x 34 x 11 cm |
| Weight (net) | 8,1 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 2 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Input, Stereo RCA | 3 |
| Input, Main in | No |
| Input, Home Theater | No |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Output, LFE (Sub out) | 1 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| RS-232 | No |
| IR input | No |
| 12v. trigger input | No |
| 12v. trigger output | No |
| Pre-out (stereo) | No |
| Tape out | Yes |
| Network features | Bluetooth |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Tuner | AM, FM |
| Tone control | Yes |
| Power at 8Ω (per channel) | 100 watts |
| A/B Speaker | Yes |
| Number of channels | 2 |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Batteries for remote control |
| Power consumption when standby | <0,5 watt |
| Power consumption | 550 watts max |
