Marantz Melody X M-CR612
Compact stereo receiver with network features
The M-CR612, also known as Melody X, is a compact, fully featured stereo receiver with built-in CD player. It's compatible with the HEOS streaming platform, that combines a wide range of music streaming services like TIDAL, Spotify, Deezer, etc.
Listen to radio via FM/AM, DAB+ and online radio stations, and rediscover your CD collection thanks to the integrated, high-quality CD-drive.
| Measurements | 28 x 30,3 x 11,1 cm |
| Weight (net) | 3,4 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 2 |
| Input, USB | 1 |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 2 |
| Input, Phono pre-amp | No |
| Output, LFE (Sub out) | 1 |
| Output, Headphone | 3.5 mm TRS |
| Pre-out (stereo) | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth |
| Supported streaming services | Deezer, Napster, Spotify Connect, Tidal, TuneIn |
| App Control | iOS and Android |
| Smart Integration | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Media compatibility | Compact Disc |
| Audio decoding | AAC, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, FLAC, MP3 |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| Tuner | FM, DAB+, Internet radio |
| RDS | Yes |
| Power at 6Ω (per. channel) | 60 watts |
| A/B Speaker | Yes |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Antenna |
| Power consumption when standby | 0,3 watts |
| Power consumption | 55 watts |
