Marantz Stereo 70s
Slimline 2-channel AV receiver
2 channel 75-watts-per-channel amplification, HEOS streaming built-in. Stereo 70s appears discreet yet remains a highly capable AV receiver.
| Measurements | 44,2 x 38,4 x 10,9 - without antennas |
| Weight (net) | 8 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 1 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Input, USB | 1 |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 3 |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Input, HDMI | 6 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth |
| Supported streaming services | Amazon Music, Deezer, Napster, Spotify Connect, Tidal, TuneIn |
| App Control | iOS and Android |
| Smart Integration | Amazon Alexa, Google Assistant, Siri (Apple) |
| Audio decoding | DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Roon Tested DAC | Yes |
| Audio Return Channel | Yes |
| Tuner | AM, FM, Internet radio |
| RDS | Yes |
| Tone control | Yes |
| Power at 8Ω (per channel) | 75 watts |
| Power at 6Ω (per. channel) | 100 watts |
| A/B Speaker | Yes |
| Number of channels | 2 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Antennas |
| Power consumption when standby | 0.2 watts |
| Power consumption | 210 watts |
