Marantz Cinema 50
9 channel AV receiver
Premium 9.4 channel 110-watt-per-channel amplification, Dolby Atmos, DTS:X and Auro-3D, 8K Ultra HD, and HEOS® Built-in streaming. CINEMA 50 is a powerful AV amplifier for very high-performance home theatres
| Measurements | 44.2 x 40.4 x 16.5 cm - without antennas |
| Weight (net) | 13.5 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 2 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 2 |
| Input, USB | 1 on frontpanel |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 6 |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Input, HDMI | 6 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Output, Stereo RCA | 1 |
| Output, LFE (Sub out) | 4 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| Output, HDMI | 3 |
| RS-232 | Yes |
| IR input | Yes |
| 12v. trigger output | Yes |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Pre-out (multi channel) | 9.4 |
| Zone Audio - Pre-out | Zone 2 |
| Zone Audio - powered | Zone 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth, HEOS |
| Supported streaming services | Amazon Music, Deezer, Napster, Spotify Connect, Tidal, TuneIn |
| App Control | iOS and Android |
| Smart Integration | Amazon Alexa, Google Assistant, Siri (Apple) |
| Audio decoding | DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipset (DAC) | N/A |
| Multi-channel audio formats | AURO 3D, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby Atmos Music, Dolby True HD, Dolby Surround, DTS, DTS:X, DTS Neural:X, DTS Virtual:X, DTS HD Master Audio |
| Farverum | Dolby Vision, Dynamic HDR, HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| IMAX Enhanced | Yes |
| Audio Return Channel | Yes |
| Other HDMI features | ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate), QFT (Quick Frame Transport), Auto Lip-sync, Standby HDMI pass-through |
| HDMI Zone | HDMI Zone 2 |
| Video scaling | Yes, to 8K |
| Video chipset | N/A |
| Room calibration | Audyssey MultEQ XT32, Dirac Live (requires license) |
| Tuner | Internet radio |
| RDS | Yes |
| Tone control | Yes |
| Pure Direct | Yes |
| Power at 8Ω (per channel) | 110 watts at 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2 channels |
| A/B Speaker | Yes |
| Number of channels | 9 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Batteries, antennas, wire labels, Audyssey microphone, cardboard microphone holder |
| User manual available in | English |
| Power consumption when standby | 0,2 watt / network standby: less than 2 watts |
| Power consumption | 680 watts max. |
| Made in | Vietnam |
