Marantz Cinema 70s
Slimline 7-channel AV receiver
7.2 channel 50-watts-per-channel amplification, Dolby Atmos, DTS:X and 8K Ultra HD, and HEOS streaming built-in. Cinema 70s appears discreet yet remains a highly capable AV receiver.
| Measurements | 44,2 x 38,4 x 10,9 - without antennas |
| Weight (net) | 8.7 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 1 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 1 |
| Input, USB | 1 on frontpanel |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 3 |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Input, HDMI | 6 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Output, LFE (Sub out) | 2 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| Output, HDMI | 1 |
| RS-232 | No |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Pre-out (multi channel) | 7.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth, HEOS |
| Supported streaming services | Amazon Music, Deezer, Napster, Spotify Connect, Tidal, TuneIn |
| App Control | iOS and Android |
| Smart Integration | Amazon Alexa, Google Assistant, Siri (Apple) |
| Audio decoding | DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz |
| Supported sample rates, kHz | 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Roon Tested DAC | Yes |
| Audio chipset (DAC) | N/A |
| Multi-channel audio formats | Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby Atmos Music, Dolby True HD, Dolby Surround, DTS, DTS:X, DTS Neural:X, DTS Virtual:X, DTS HD Master Audio |
| Farverum | Dolby Vision, Dynamic HDR, HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| Audio Return Channel | Yes |
| Other HDMI features | ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate), QFT (Quick Frame Transport), Standby HDMI pass-through |
| Video scaling | Yes, to 8K |
| Video chipset | N/A |
| Room calibration | Audyssey MultEQ |
| Tuner | FM, Internet radio |
| Tone control | Yes |
| Pure Direct | Yes |
| Power at 8Ω (per channel) | 50 watts, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive |
| A/B Speaker | Yes |
| Number of channels | 7 |
| Amplifier type | Class A/B |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Batteries, antennas, wire labels, Audyssey microphone, cardboard microphone stand |
| User manual available in | English |
| Power consumption when standby | 0.2 watts |
| Power consumption | 250 watts |
