Marantz AV 30
AV preamplifier
AV 30 delivers exceptional performance and capability for large media rooms and dedicated home theater systems. This 11.4-channel balanced AV preamplifier features Marantz HDAM discrete circuitry and boasts seven HDMI inputs, each of which is 8K Ultra HD compatible. Powered by HEOS for high-resolution music streaming, AV 30 includes room correction with Audyssey MultEQ XT32 and optional Dirac Live. It delivers Dolby Atmos, DTS:X Pro, AURO-3D, and features multiple inputs and balanced pre-amp outputs for all channels, including four independent subwoofers.
| Measurements | 44,2 x 18,9 x 39,6 cm |
| Weight (net) | 11.2 kg |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 2 |
| Input, coaxial (S/Pdif) | 2 |
| Input, USB | 1 on frontpanel, USB power out (5v) |
| Input, network (RJ45) | Yes |
| Input, Stereo RCA | 6 |
| Input, Phono pre-amp | Yes, MM compatible |
| Input, HDMI | 7 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Input, Component video | 1 |
| Input, Composite video | 2 |
| Output, Stereo XLR | 1 |
| Output, LFE (Sub out) | 4 |
| Output, Headphone | 1/4" TRS |
| Output, HDMI | 3 |
| RS-232 | Yes |
| IR input | Yes |
| 12v. trigger input | No |
| 12v. trigger output | Yes |
| Pre-out (stereo) | Yes |
| Pre-out (multi channel) | 11.4 |
| Zone Audio - Pre-out | Zone 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay 2, Bluetooth, Roon Ready, HEOS |
| Supported streaming services | Deezer, Spotify, Tidal, TuneIn |
| App Control | iOS and Android |
| Audio decoding | DSD64 / 2.8 MHz |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| Multi-channel audio formats | AURO 3D, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby True HD, Dolby Surround, DTS, DTS:X, DTS:X Pro, DTS Neural:X, DTS Virtual:X, DTS HD Master Audio |
| Image resolution | 720p, 1080p, 4K UHD, 6K, 8K |
| IMAX Enhanced | Yes |
| Other HDMI features | ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate), QFT (Quick Frame Transport), Auto Lip-sync, Standby HDMI pass-through |
| Room calibration | Audyssey MultEQ XT32, Dirac Live (requires license) |
| Tuner | Internet radio |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Batteries, antennas, Audyssey microphone |
| User manual available in | English |
| Power consumption when standby | 0.2 watt |
| Power consumption | 80 watts |
| Made in | Japan |
