Monitor Audio Platinum C250 3G
High-end center channel speaker
The Platinum C250 3G replaces both the old Platinum C150 2G and C350 2G. A single home cinema centre channel offering the best of both worlds.
Designed to deliver increased performance in a more compact cabinet arrangement then previous models, C250 3G presents a powerfully detailed performance, while being easy to position for the ultimate Platinum home theatre system. It benefits from the latest MPD III tweeter and 3” RDT III mid-range driver, which combine to increase directivity and dynamic range.
Delivering a truly immersive and realistic performance – the centre of any home theatre system – its impact and ability to propel a listener to the very heart of the action is undeniable. Models
| Measurements | 22,5 x 63 x 32,6 cm |
| Weight (net) | 25.4 kg |
| Design | Three way |
| Reflex port | No |
| Bi-wiring | Yes |
| Frequency range | 30 - 60.000Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4Ω |
| Tweeter | MPD III |
| Mid | 2.5" RDT III |
| Woofer | 2 x 6" RDT III |
| In the box | Users guide |
