SVS PB-1000 PRO
Like a stick of dynamite, the PB-1000 PRO is easy to conceal—but its impact hard to ignore
Room-shaking output well below the threshold of audibility, with pinpoint control and accuracy, the PB-1000 Pro obliterates performance expectations for subwoofers anywhere near the price. A reimagined 12-inch high-excursion SVS driver is married to a reference 325+ watts RMS, 820+ watts peak power Sledge amplifier with fully discreet MOSFET output for stunningly immersive cinematic bass. PB-1000 Pro is optimized with a new dual-port cabinet design for effortless bass with vanishingly low distortion and features the SVS Subwoofer DSP smartphone app for convenient tuning and control.
| Measurements | 38 x 47,9 x 50,9 cm |
| Weight (net) | 19,3 kg |
| Reflex port | Front |
| Frequency range | 17-260 Hz +/- 3 dB |
| Woofer | 12" Sledge STA 325D |
| Front grill included | Yes |
| Input, Stereo RCA | 1 |
| 12v. trigger input | Yes |
| Network features | Bluetooth |
| App Control | iOS and Android |
| Power | 325 watts |
| Amplifier type | Class D |
| In the box | Power cable, Users guide |
| Other included accessories | Grill, iso-elastomer feet |
