KEF LSX II
The convenience and connectivity of wireless
The emotion and detail of true high-resolution stereo. And all from a compact system designed to fit almost anywhere. KEF LSX II is the speaker system for the way we listen today. From streaming to gaming, from TV to multi-room music, KEF LSX II is designed for all your home entertainment needs. Play what you like, how you like, where you like – and experience it all in glorious high-resolution stereo. With two speakers positioned apart from each other, you’ll experience music as a 3D soundstage, with the pin-point imaging and sense of presence that one-box systems miss. It’s the difference between just hearing music, and really feeling it.
AirPlay 2, Spotify and much more..
KEF LSX II comes with Apple AirPlay 2 which, from a simple screen tap or request to Siri, unlocks the world of multi-room audio. You can wirelessly stream all your favourite music apps to your whole home with seamless control from your iPhone, iPad, and Mac. With Spotify Connect and Tidal built in, all the music you love is at your fingertips. Stream from the cloud, or directly from a NAS drive or a computer through DLNA fully wirelessly at 48kHz/24bit resolution (or 96kHz/24bit using optional wired connection). Or simply use Bluetooth. With KEF LSX II, nothing gets between you and the music. This second edition of the LSX will also be Roon Ready pending an update expected in fourth quarter of 2022.
Connecting to Wi-Fi takes moments with the KEF Connect app and keeps abreast of the latest firmware, so your speakers are future-proofed and always up to date. LSX II utilises KEF’s advanced acoustic design technology, features that are usually reserved for much larger hi-fi speakers. Get ready for goosebump-inducing levels of sonic realism and accuracy.
| Measurements | 24 x 15,5 x 18 cm |
| Weight (net) | 3,6 kg |
| Design | Two way |
| Reflex port | Rear |
| Frequency range | 52Hz - 47kHz (standard setting) |
| Tweeter | Uni-Q |
| Mid | Uni-Q |
| Front grill included | No |
| Wallmountable | Yes, wall mount is sold separately |
| Digital input(s) | Yes |
| Input, optical (TosLink) | 1 |
| Input, USB | 1 |
| Input, 3.5 mm TRS | 1 |
| Input, Phono pre-amp | No |
| Input, HDMI | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wired network | Yes |
| Network features | AirPlay, AirPlay 2, Bluetooth aptX, DLNA / UPnP, Roon Ready |
| Supported streaming services | Deezer, Qobuz, Spotify Connect, Tidal |
| App Control | iOS and Android |
| Audio decoding | AAC, DSD64 / 2.8 MHz, FLAC, MP3, MQA decoder |
| Supported sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96 |
| Supported bit depth | 16 bit, 24 bit |
| Power | 70 + 30 watt per speaker |
| Amplifier type | Class D |
| In the box | Remote control, Power cable, Users guide |
