Monitor Audio W1L
Creator Series in-wall speaker
This large-sized Tier 1 in-wall loudspeaker is designed for cost-effective installations, where product simplicity and solid acoustic performance is required. It is a two-way model featuring 4 C-CAM mid-bass drivers and C-CAM tweeter. The performance benefit of having both within a single design means greatly improved clarity, wider dispersion into the listening environment, and clear lifelike high-fidelity sound – of the quality you’d expect from any Monitor Audio passive box loudspeaker. It has a cut-out dimension of 880 x 202 mm and uses the patented Quik-Link speaker cable connecter, which revolutionises the ease and speed of speaker installation. Tri-Grip has also been evolved for simple, reliable and strong fitment.
| Measurements | 231 x 909 x 93mm |
| Weight (net) | 6,69 kg |
| Boxed size | 110,4 x 34,6 x 17,6 cm |
| Weight, boxed | 9.5 kg |
| Design | Two way |
| Frequency range | 38 Hz – 30 kHz |
| Sensitivity | 88dB |
| Impedance | 6Ω |
| Tweeter | 1" C-CAM |
| Mid-woofer | 4 x 5" C-CAM |
| Front grill included | Yes |
| Mouting depth | 85mm |
| Cut out measurements | 880 x 202mm |
| Backbox | No |
| Outdoor / bathroom | No |
| In the box | Users guide |
| Other included accessories | Cut-out template, Quik-Link terminal, Grille |
| User manual available in | English, French, Spanish, German |
| Made in | China |
