Monitor Audio W2L
Creator Series in-wall speaker
This large-sized Tier 2 in-wall loudspeaker is designed to deliver pristine, engaging acoustics where high-performance sound is a key requirement. It is a three-way model featuring four RST II bass drivers, an RST II mid-range driver and a C-CAM tweeter. This combination clear and lifelike high-fidelity sound – of the quality you’d expect from any Monitor Audio passive box loudspeaker. It has a cut-out dimension of 880 x 202 mm and uses the patented Quik-Link speaker cable connecter, which revolutionises the ease and speed of speaker installation. Tri-Grip has also been evolved for simple, reliable and strong fitment.
| Measurements | 231 x 909 x 93mm |
| Weight (net) | 7.77 kg |
| Boxed size | 110,4 x 34,6 x 17,6 cm |
| Weight, boxed | 10.6 kg |
| Design | Three way |
| Frequency range | 38 Hz – 35 kHz |
| Sensitivity | 88dB |
| Impedance | 6Ω |
| Tweeter | 1" C-CAM |
| Mid | 3" RST II |
| Woofer | 4 x 5" RST II |
| Front grill included | Yes |
| Mouting depth | 85mm |
| Cut out measurements | 880 x 202mm |
| Backbox | No |
| Outdoor / bathroom | No |
| In the box | Users guide |
| Other included accessories | Cut-out template, Quik-Link terminal, Grille |
| User manual available in | English, French, Spanish, German |
| Made in | China |
