M&K Sound IW85
Custom install speaker from legendary M&K Sound
M&K Sound IW 85 is primarily intended for custom install in home theaters and is performance tuned for this exact use. M&K's custom install speakers are different from most of the competitions. First of all they use drivers of the exact same quality as their regular speakers, and secondly they use a steel frame rather than the classic cheap plastic frames. It provides the drivers with much better conditions, free of vibrations.
IW-85 is equipped with a 5.25 "bass / midrange driver with M&K's coated 1" dome tweeter. This frameless design with a magnetically attached front frame can be painted as required, makes it possible to get the classic M&K sound in a very discrete package.
Priced and sold as a single unit.
| Measurements | 26,4 x 17 x 9,5 cm |
| Weight (net) | 4.1 kg |
| Design | Two way |
| Frequency range | 85 - 20.000 Hz ±3 dB |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4Ω |
| Front grill included | Yes |
| Mouting depth | 93 mm |
| Cut out measurements | 239 x 152 mm |
| Backbox | No |
| In the box | Users guide |
