M&K Sound IW95
Custom install speaker for home theater application
M&K Sound IW 85 is primarily intended for installation in home theaters and is performance tuned for this exact use. M&K's custom install speakers are different from most of the competitions. First of all they use the drivers of the exact same quality as the regular speakers, and secondly they use a steel frame rather than the classic cheap plastic frames. It provides the drivers with much better conditions, free of vibrations.
IW-95 uses a 6,5 "bass / midrange driver with M&K's coated 1" dome tweeter. This frameless design with a magnet-mounted front frame can be painted as required, makes it possible to get the classic M&K sound in a very discrete package.
Priced and sold as a single unit.
| Measurements | 310 x 234 x 940 mm |
| Weight (net) | 4.6 kg |
| Design | Two way |
| Frequency range | 70 - 20kHz ±3 dB |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4Ω |
| Tweeter | 1” soft dome |
| Mid | 6.5” polypropylene |
| Front grill included | Yes |
| Mouting depth | 93 mm |
| Cut out measurements | 273 x 189 mm |
| Backbox | No |
| In the box | Users guide |
