Monitor Audio C2L
Creator Series in-ceiling speaker
This large Tier 2 in-ceiling loudspeaker is designed to deliver pristine, engaging acoustics where high-performance sound is a key requirement. It is a two-way model featuring an RST II mid-bass driver and C-CAM tweeter. The performance benefit of having both within a single design means greatly improved clarity, wider dispersion into the listening environment, and clear lifelike high-fidelity sound – of the quality you’d expect from any Monitor Audio passive box loudspeaker.
Monitor Audio C2L has a cut-out dimension of 248 mm and revolutionary patented Quik-Link speaker cable connector and Tri-Grip II for quick, simple, reliable and strong installation and fitting.
| Measurements | Ø: 278mm D: 103mm |
| Weight (net) | 2.5 kg |
| Design | Two way |
| Frequency range | 30 Hz – 25 kHz |
| Sensitivity | 88dB |
| Impedance | 8Ω |
| Tweeter | 1" C-CAM |
| Mid-woofer | 9" RST II |
| Front grill included | Yes |
| Mouting depth | 99mm |
| Cut out measurements | Ø: 248mm |
| Backbox | No |
| Outdoor / bathroom | No |
| In the box | Users guide |
| Other included accessories | Cut-out template, Quik-Link terminal, Grille |
