Dynaudio P4-W65
What do you do if you don’t have the space for a full install system… but you still want a full install system?
You could modify the wall, of course (which could mean big time and money); you could compromise on the speaker you put in the cavity (which would mean inferior sound); or you could go for this slimline in-wall model.
The P4-W65 is just 63mm deep, so it will fit into ridiculously tight spaces with the same ease that you’d expect from a Dynaudio Custom speaker.
Like all of Dynaudios other speakers it uses a 28mm coated soft-dome tweeter and a Magnesium Silicate Polymer woofer (a 6.5in version, in this case). And it’s all housed in a one-piece chassis that secures into place with the turn of a few screws.
You can fine-tune the tweeter’s response to -3dB, 0dB or +3dB to really tailor the speaker to the room. And, for the finishing touch, the included magnetic grille is paintable – so it can be coloured to fit seamlessly with the rest of the room’s décor.
| Measurements | 19,8 x 29,6 x 6,3 cm |
| Design | Two way |
| Frequency range | 46 Hz–20 kHz |
| Sensitivity | 87,5 dB |
| Impedance | 8Ω |
| Tweeter | 28 mm |
| Mid | 6,5" |
| Mouting depth | 6,3 cm |
| Cut out measurements | 17,5 x 27,5 cm |
| Backbox | No |
