Dynaudio OW-6
Outdoor speaker
The Dynaudio Custom Outdoor OW-6 speaker is a two-way model with a 1in tweeter and a 6in mid/woofer driver. It’s IP65-rated for protection against everyday water and dust, and also has a special UV-resistant finish – so wherever you mount it, you’ll have peace of mind that it’ll keep playing whatever the weather.
You can use it with a regular hi-fi amplifier in passive 8 Ohm mode, or you can link it with a 70/100V system thanks to its built-in transformer to ensure volume-level parity across a larger area with more speakers.
The OW-6 comes in black or white finish and includes an articulated mounting bracket.
Price is for a pair of speakers.
| Measurements | 18 x 28,5 x 17,5 cm |
| Weight (net) | 4,5 kg |
| Design | Two way |
| Reflex port | No |
| Bi-wiring | No |
| Di-/Bipole switch | No |
| Phase adjustment | No |
| Frequency range | 78 Hz – 20 kHz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 8Ω |
| Tweeter | 28 mm |
| Mid | 6,5" |
| Front grill included | Yes |
| Wallmountable | Yes, bracket is included or integrated |
