Focal Aria Evo X N1
2-vejs standerhøjttaler
Den kompakte Evo X N1-højttaler bringer vellyd hjem i ethvert stuemiljø. Det er svært ikke at blive glad i låget, når man lytter til en højttaler, der er så lækkert afstemt som Focal Aria Evo X N1. Ofte taler man om højttalere, der trodser deres størrelse, og vel spiller N1 da også stort med et bredt og dybt lydbillede, men det er evnen til at skabe en livagtig scene, der bringer musikken til live med glød og nerve, der virkelig giver Evo X N1 sin berettigelse. Her er rigeligt med detaljer, men uden at lyden nogensinde bliver pågående eller hidsig, og i stedet spiller den med en balanceret musikalitet, varme og let fyldig bund, der gør længere lyttesessioner til en fantastisk oplevelse uden lyttetræthed.
Avanceret membran med hørfibre
En del af grundene til det er blandt andet bas/mellemtone-enheden, der er lavet i hørfibre i en glasfiber-sandwichkonstruktion. Der er tale om en super let konstruktion, der samtidig holder dens form fantastisk under belastning og har en høj grad af selvdæmpning. Perfekt som driver, hvilket resulterer i en hurtig, luftig og ren gengivelse af alt fra dynamiske kontraster til sarte strengeinstrumenter. Men samtidig er der rigelig med vægt i bunden til både kontrabasser og elektronisk bas.
Focals TAM M-diskant sikrer de mindste detaljer
Diskanten er deres egen og er benævnt ’TAM’, og er en inverteret diskant i aluminium og magnesium i ’M-form’, der spiller velopløst og med en præcision og lækkerhed, som kun diskanter i hårde materialer formår. Formen hjælper med at holde opbrydninger væk, så du får en ren og uforvrænget gengivelse op til 30 KHz samt en forbilledlig spredning af de fineste toner, så du ikke skal være klinet til sweet spot for at nyde musikkens luft og detaljer.
| Mål | B: 22,5 x H: 39 x D: 28 cm |
| Vægt (netto) | 8,5 kg |
| Konstruktion | 2-vejs |
| Refleksport | Frontvendt |
| Bi-wiring | Nej |
| Frekvensområde | 55Hz 30kHz (+/- 3dB) |
| Følsomhed | 89,5 dB |
| Impedans | 8Ω |
| Diskant | 1" TAM |
| Bas-mellemtone | 6,5" Flax TMD |
| Frontstof inkluderet | Ja |
| Standere inkluderet | Nej, kan tilkøbes |
| Vægmontering | Nej |
| I kassen | Brugervejledning |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk, Fransk, Spansk, Tysk |
| Produceret i | Frankrig |
