Focal Kanta N1
2-vejs High-End standerhøjttaler
Kanta N1 fra franske Focal er en eksklusiv lydoplevelse i kompakt størrelse. Forestil dig at læne dig tilbage i sofaen eller lænestolen med et glas god vin eller whiskey og blot lade tonerne af Bach, NHØP eller Bob Dylan skylle ind over dig, mens hverdagens urolige stress langsomt renses væk. Du bliver båret gennem et lydunivers, hvor eftertanker får lov til at bevæge sig frit, mens du drager et lettelsens suk og skuldrene sænker sig en centimeter til eller to. Stilheden breder sig, der er ikke andet end musikken og dig i et rum fuld af velvære og langsom musikalsk opdagelse.
Indbyder til opmærksomhed
Franske Focal har med Kanta N1 ønsket at skabe en højttaler, der i mindre og mellemstore rum netop kan skabe en oplevelse af afslappethed, eftertænksomhed og opmærksomhed på musikkens nuancer og subtile rytme. Vores tid i dag er dyrbar, hvorfor det er en luksus at sætte sig ned og bruge vores tid sammen med et stykke musik, der ikke kræver vores konstante opmærksomhed, men blot indbyder til det. Men det er samtidig en luksus, der er os vel undt, når resten af verdenen ikke har vores velbefindende i tankerne særlig tit.
Eksklusiv teknologi i Focal Kanta N1
Derfor har Focal haft en særlig opmærksomhed på højttaleren, Kanta N1. Dens diskant er lavet ud af det eksklusive materiale beryllium, der sørger for at du får en luftig og altid naturlig gengivelse af de højeste toner op til 40.000 Hz, langt over det hørbare område, men vigtigt for den samlede helhed og detaljegrad. Til at gengive mellemtone og bas har Focal skabt en membran ud af at matariale af hørfibre og glasfiber, hvis unikke egenskaber giver en lækker, varm og behagelig gengivelse af stemmer og instrumenter.
Design der bjergtager sanserne
Designet på Kanta N1 er en kølig, frisk oplevelse, der i sine forskellige varianter tilføjer et strøg af varme og charme, der møder de fleste smagfulde indretninger som en kompliment. Byggekvaliteten er naturligvis fra øverste skuffe, og et let strøg med hånden langs kabinettet afslører, hvordan samlinger og materialeteksturer er alle sammen skabt fra en vision om hvordan flere unikke materialer kan samles til ét, skulpturelt hele.
| Mål | B: 23,4 x H: 42,2 x D: 39,1 cm |
| Vægt (netto) | 13 kg |
| Konstruktion | 2-vejs |
| Refleksport | Bagudvendt |
| Bi-wiring | Nej |
| Frekvensområde | 46Hz - 40kHz (+/- 3dB) |
| Følsomhed | 88dB |
| Impedans | 8Ω |
| Diskant | 27mm IAL3 Beryllium |
| Bas-mellemtone | 6,5" TMD |
| Frontstof inkluderet | Ja |
| Standere inkluderet | Nej, kan tilkøbes |
| Vægmontering | Nej |
| I kassen | Brugervejledning |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk, Fransk, Spansk, Tysk |
| Produceret i | Frankrig |
