Focal Theva Center
2-vejs centerhøjttaler
Centerhøjttaleren i Theva-serien er skabt til at integrere perfekt med de resterende højttalere i serien, for et højt ydende multikanal højttalersystem. Højttaleren er monteret med 2 x 6.5” Slatefiber-enheder og en 1” aluminium/magnesium TNF-diskant, som sikrer en flot gengivelse over et bredt frekvensområde. Theva Center er designet til at gengive den vigtige centerkanal, hvor bl.a. dialogsporet ligger, for at sikre en høj detaljegrade og naturlig gengivelse af stemmer.
Focal Theva – Budgetklasse i pris, Hi-Fi-klasse i ydelse
Theva-serien fra franske Focal, er en prisvenlig men imponerende familie af højttalere, skabt til at levere lyd, musik så vel som lydsporet fra en film eller et spil, på et flot niveau til en stærk pris. Theva-serien består af seks forskellige højttalere, som gør det muligt at sammensætte et højt ydende 2-kanals stereosystem, eller et imponerende, omsluttende surroundsystem med flere højttalere. Focal Theva er det helt oplagte valg for dig, der måske søger dit første sæt rigtige Hi-Fi-højttalere, men gerne vil holde systemprisen indenfor et begrænset budget.
Focal’s innovative teknologier og erfaring skinner tydeligt igennem i hver enkel Theva-højttaler. Fra den kompakte 2-vejs Theva N1 til den overbevisende 3-vejs gulvhøjttaler N3 og den Dolby Atmos-forberedte N3-D, er der tænkt på alt fra lydkvalitet til gennemført design. Højttalerne leveres i et udvalg af finishes, som alle komplementerer det moderne hjem, med enkle, effektive designvalg og farvekombinationer. På trods af den tilgængelige prissætning, er Theva-serien ægte Focal, uden kompromiser og er ’ fabriqué en France’. Højttalerne er monteret med de eksklusive Slatefiber-enheder og TNF-diskanter, som sikrer en dynamisk, fyldig og balanceret lyd, med et flot detaljeniveau og opløsning.
> Find alle produkter fra Focal her
| Mål | B: 53 x H: 21,2 x D: 26 cm |
| Vægt (netto) | 10 kg |
| Mål på emballage | B: 62 x H: 32 x D: 39 cm |
| Vægt, emballeret | 12 kg |
| Konstruktion | 2-vejs |
| Refleksport | Nej |
| Frekvensområde | 59Hz 28kHz |
| Følsomhed | 91 dB |
| Impedans | 8Ω |
| Diskant | 1" TNF |
| Bas-mellemtone | 2 x 6,5" Slatefiber |
| Frontstof inkluderet | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk, Fransk, Spansk, Tysk |
| Produceret i | Frankrig |
