Astell&Kern PD20
High-end bærbar musikafspiller
At finde den lyd, der virkelig passer til dig, er det første skridt mod musikkens sande essens, og Astell&Kern PD20 er designet til at guide dig på den rejse. I stedet for blot at skabe en efterfølger til PD10, startede udviklingen helt forfra. Resultatet er en musikafspiller, der vil gendefinere din musikalske oplevelse. Den afspiller musik fra det indbyggede lager eller et MicroSD-kort, men er Android-baseret så du også kan installere dine favorit streamingtjenester.
Højdepunkter ved Astell&Kern PD20
- Quad ESS DAC
- Valg mellem tre forstærkerklasser: A, A/B og Hybrid
- Personlig lydoptimering gennem høreprøve (øretelefoner til høretest medfølger)
- 160-trins EQ med Sound Master Wheel
- Avanceret DAR upsampling
Denne afspiller håndterer stort set alt i filformater, inklusive PCM op til 32-bit 768kHz og DSD512, og præsenterer din musiksamling på et niveau du sandsynligvis ikke tidligere har oplevet. Med Personal Sound, udviklet i samarbejde med Audiodo, kan du oprette en lydsignatur, der er skræddersyet nøjagtigt til din hørelse, og efterfølgende finjustere den til din personlige smag med det intuitive Sound Master Wheel. Dette kontrolhjul gør det muligt at ændre afspillerens lyd med justering af bas, mellemtone og diskant i 160 trin. Nu er musik ikke længere kun noget, du lytter til – det er noget, du selv former. Det andet kontrolhjul på toppen, som tænder/slukker afspilleren og justerer lydstyrken, er udstyret med en oplyst LED-ring som skifter farve afhængigt af sample-frekvensen på den fil som afspilles.
Fire DAC-chipsæt fra ESS Pro-serien
For at levere exceptionel opløsning og en utrolig ren lyd er Astell&Kern PD20 udstyret med ESS ES9027PRO DAC i en Quad-DAC-konfiguration. Fire DAC-chips arbejder uafhængigt af hinanden for at minimere interferens mellem kanalerne og levere en præcis signalseparation. Som resultat afsløres selv de fineste nuancer i musikken med uovertruffen klarhed, hvilket skaber en naturlig, analog-agtig præsentation gennem rene lag uden forvrængning. Astell&Kern PD20 løser desuden en af de mest fundamentale udfordringer inden for lydgengivelse – gruppeforsinkelse (group delay). Dette sker gennem den egenudviklede ESA-teknologi (Enhanced Signal Alignment), som præcist justerer frekvenssignalerne, så de ankommer synkront. Dette minimerer frekvensforvrængning og forbedrer lydens renhed markant.
Avancerede A&K-teknologier sikrer maksimal lydkvalitet
For at skabe den ultimative DAP (Digital Audio Player) er teknologien taget skridtet videre. Enheden anvender TERATON ALPHA, Astell&Kerns ultimative lydløsning, som repræsenterer virksomhedens samlede ekspertise inden for lydteknik. Gennem effektiv støjreduktion i strømforsyningen, et effektivt strømforbrug med stabil forstærkning og et præcisionsdesignet lydudgangsinterface, leveres en lyd, der forbliver fuldstændig tro mod den originale kilde.
Vælg den forstærkerklasse der passer dig og din musik
Fleksibiliteten er i højsædet med tre forskellige forstærkerklasser, så du direkte kan vælge både den soniske karakter og ydeevnen. Fysiske skydeknapper på siden af afspilleren, gør det muligt at vælge mellem tre forstærkertilstande
- Klasse A-tilstand leverer en fyldig lyd med høj tæthed og minimal signalforvrængning, hvilket udtrykker en glat, analog tekstur.
- Klasse AB-tilstand tilbyder en fremragende balance og effektivitet, hvilket giver stabil dynamik og artikulerede detaljer.
- Hybrid-tilstand kombinerer den raffinerede tekstur fra Klasse A med effektiviteten og kraften fra Klasse AB, hvilket skaber et helt nyt niveau af lydmæssig balance.
Astell&Kern PD20 har 256GB lager ombord, men du får nok brug for mere. Det kan heldigvis klares med tilføjelsen af et hukommelseskort af MicroSD-typen, og her er understøttelse af kort helt op til 2TB størrelse.
| Mål | B: 7,75 x H: 15,57 x D:1,73 cm |
| Vægt (netto) | 313 gram |
| Udgang, Hovedtelefon | 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Wi-Fi (Trådløs netværk) | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth AAC, Bluetooth aptX HD, Bluetooth LDAC |
| Signal-/Støjforhold | Ubalanceret: 124dB @ 1kHz | Balanceret: 127dB @ 1kHz |
| THD+N | Ubalanceret: 0.0003% @ 1kHz | Balanceret: 0.0004% @ 1kHz |
| Audio dekodning | AAC, AIFF, APE, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, FLAC, MP3 |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Roon Tested DAC | Ja |
| Audio chipsæt (DAC) | Quad ESS ES9027PRO |
| Upsampling | Ja |
| Radiomodtagelse | Internetradio |
| Effekt | Ubalanceret: 5Vrms | Balanceret: 10Vrms |
| Forstærkerkonstruktion | Klasse A, Klasse A/B |
| Størrelse på batteri, mAh | 5770 |
| Anslået drift på batteri | Op til 14 timer |
| Opladningstid | 4 timer |
| Hukommelseskort kompatibilitet | MicroSDXC |
| Maks. størrelse på hukommelseskort | 2TB |
| Antal pladser til hukommelseskort | 1 |
| Touch-betjent skærm | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | USB-kabel, skærmbeskytter, øretelefoner til brug ved høretest |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
