Astell&Kern PD10
High-end musikafspiller til lokalt lagret musik og streaming
Astell&Kern gør op med det traditionelle for at skabe ægte innovation, og resultatet er den banebrydende PD10. Denne bærbare afspiller (DAP) er designet til at bryde rammerne og give dig en helt ny, uovertruffen oplevelse af optimal lyd. Selv den ikoniske Astell&Kern-volumenkontrol har fået et fuldstændig nyt, gennemtænkt design, så det er både nemmere og mere eksklusivt at bruge i hverdagen. Astell&Kern PD10 kan afspille musik fra det interne lager eller et MicroSD-kort, eller fra streamingtjenester som kan installeres på afspilleren som er baseret på Android.
Højdepunkter ved Astell&Kern PD10
- Verdens første DAP med AKM AK4498EX DAC-chipsæt
- Bit-perfekt afspilning ved omgåelse af Androids SRC-begrænsninger
- Android styresystem muliggør installation af streamingtjenester mv.
- Avanceret DAR upsampling
- 3.5mm, 4.4mm udgange + mini-TosLink
Topklasse DAC-chipsæt fra AKM
Som den første bærbare musikafspiller på markedet gør Astell&Kern PD10 brug af AKM's nyeste flagskibs-DAC, AK4498EX, hvilket resulterer i en ekstremt naturlig og livagtig lyd. Hjertet i afspilleren er en innovativ HEXA-lydkredsløb struktur. Her arbejder to separate AK4191EQ udelukkende med at behandle de digitale signaler og reducere støj som en digital delta-sigma modulator. Herefter sendes signalet videre til fire fuldstændig isolerede analoge AK4498EX DAC-chips, der udelukkende behandler det analoge signal separat. Ved at adskille den digitale og analoge signalbehandling fuldstændigt fysisk, opnår PD10 et forbløffende lydniveau med en renhed, du aldrig har oplevet før, bakket op af Astell&Kerns berømte TERATON ALPHA-teknologi.
Smart Gain for automatisk tilpasning til hovedtelefon
For at gøre din musikoplevelse så problemfri som muligt, er PD10 udstyret med funktionen Smart Gain. Så snart du tilslutter dine øretelefoner eller hovedtelefoner, måler afspilleren lynhurtigt deres elektriske modstand (impedans) og indstiller automatisk den helt rigtige forstærkerstyrke. Du slipper altså helt for besværlige manuelle indstillinger i menuerne. Hovedtelefoner med en impedans på 32 ohm eller derunder sættes automatisk til Normal Gain, hvilket leverer en maksimal udgangseffekt på 5,5 Vrms i balanceret tilstand. Har du derimod mere krævende hovedtelefoner på over 32 ohm, skifter afspilleren automatisk til High Gain, som leverer en massiv effekt på op til 8,3 Vrms via den balancerede udgang. Det giver dig den perfekte kontrol og dynamik, uanset hvad du lytter med. Med PD10 får du ikke bare en afspiller, men en intelligent musikalsk partner, der sikrer, at dine yndlingshovedtelefoner altid yder deres absolut bedste.
Astell&Kern PD10 har 256GB lager ombord, men du får nok brug for mere. Det kan heldigvis klares med tilføjelsen af et hukommelseskort af MicroSD-typen, og her er understøttelse af kort helt op til 1.5TB størrelse.
| Mål | B: 7,54 x H: 14,95 x D: 1,73 cm |
| Vægt (netto) | 435 gram |
| Indgang, USB | 1 |
| Udgang, optisk (TosLink) | 1 |
| Udgang, Hovedtelefon | 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Wi-Fi (Trådløs netværk) | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth AAC, Bluetooth aptX HD, Bluetooth LDAC, Roon Ready |
| Understøttede streamingtjenester | HighResAudio, Apple Music, Deezer, YouTube Music, Qobuz, Spotify, Tidal, TuneIn |
| Signal-/Støjforhold | Ubalanceret: 125dB @ 1kHz | Balanceret 128dB @ 1kHz |
| THD+N | Ubalanceret: 0.0007% @ 1kHz | Balanceret: 0.0006% @ 1kHz |
| Audio dekodning | AAC, AIFF, APE, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, FLAC, MP3 |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipsæt (DAC) | Quad AK4498EX |
| Upsampling | Ja |
| Radiomodtagelse | Internetradio |
| Effekt | Ubalanceret, normal: 2.6Vrms | Ubalanceret, høj: 4Vrms | Balanceret, normal: 5.6Vrms | Balanceret, høj: 8,3Vrms |
| Størrelse på batteri, mAh | 5770 |
| Anslået drift på batteri | Op til 15 timer |
| Opladningstid | 4 timer |
| Hukommelseskort kompatibilitet | MicroSDXC |
| Maks. størrelse på hukommelseskort | 1.5TB |
| Antal pladser til hukommelseskort | 1 |
| Touch-betjent skærm | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | Læderetui, skærmbeskyttere, USB-kabel |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
