Astell&Kern SP3000T
High end DAP med rør
Astell&Kern SP3000T er en oplevelse for alle sanser med dens forsølvede chassis og indbyggede rør. Hvornår begynder musikken rent faktisk at røre dig, hvornår knytter du et ægte bånd med dine yndlingskunstnere? Det er spørgsmålet Astell&Kern stillede sig selv, før de skabte svaret: SP3000T.
SP3000T er meget mere end lydkvalitet
Men svaret ligger dybere end blot lydkvalitet, det ligger i den langsomhed og den nysgerrige opmærksomhed, vi lander i, når vi virkelig opløser grænserne mellem os og musikken. Det analoge, det sansende og det taktile – der hvor vi mærker, at vi er mennesker igen, hvor musikken træder frem og hvor teknologien bliver vores hjælper og ikke en modstander. Astell&Kern SP3000T er netop sådan et apparat, ikke et produkt, men en musikformidler med personlighed og en et klart formål.
Tilpas lyden helt ned på forstærkerniveau
Med SP3000T er det nemlig lykkes Astell&Kern med noget, man troede var umuligt; nemlig at benytte rør-teknologi i en bærbar DAP. Udfordringerne er alenlange, men de har formået at finde gode svar på dem alle, så du nu finder et sæt Raytheon JAN6418 vintage-rør i SP3000T. Og kontrollen er helt i dine hænder, da du selv kan bestemme, hvor stor strømstyrke rørene skal belastes med og i øvrigt køre helt udenom dem, hvis du vil det og bruge deres Triple Amp-system, der gør det muligt at justere balancen i musikken, ikke bare som equalizer, men helt ned på forstærkerniveau, og måden den driver dine hovedtelefoner på.
Et kort overblik over Astell&Kern SP3000T
- Dual RAYTHEON JAN6418 vakuumrør for en unik musikalsk lydoplevelse
- Triple Amp System med mulighed for at vælge mellem OP AMP, Tube AMP eller Hybrid lydtilstand
- Justerbar Tube Current i 3 niveauer for personlig lydkarakter
- Avanceret HEXA-audio arkitektur med høj opløsning og lav støj
- Understøtter højopløst lyd op til 32-bit/768 kHz og DSD512
- Kraftfuld Snapdragon octa-core processor og 8 GB RAM
- 256 GB intern lagerplads + microSD-understøttelse (max 1.5 TB)
- 3.5 mm, 2.5 mm og 4.4 mm hovedtelefonudgange
- Bluetooth med LDAC, aptX HD og LHDC support
- Eksklusivt design i sølvbelagt rustfrit stål
- Stor 5.5” Full HD touchskærm med premium brugerinterface
| Mål | B: 8,47 x H: 14,15 x D: 1,8 cm |
| Vægt (netto) | 483 gram |
| Indgang, USB | 1 |
| Udgang, optisk (TosLink) | 1 |
| Udgang, Hovedtelefon | 2.5 mm mini-jack, 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Wi-Fi (Trådløs netværk) | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Kablet netværk | Nej |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth aptX HD, Bluetooth LDAC, Bluetooth LDHC |
| Understøttede streamingtjenester | Qobuz, Spotify, Tidal |
| Signal-/Støjforhold | Ubalanceret: 120dB @ 1kHz | Balanceret: 124dB @ 1kHz |
| THD+N | Ubalanceret: 0.0005% @ 1kHz | Balanceret: 0.0004% @ 1kHz |
| Audio dekodning | AAC, AIFF, APE, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, FLAC, MP3, MQA decoder |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipsæt (DAC) | Dual AKM AK4499EX x2 |
| Radiomodtagelse | Internetradio |
| Effekt | Ubalanceret: 3,3Vrms | Balanceret: 6,3Vrms |
| Størrelse på batteri, mAh | 5050 |
| Anslået drift på batteri | Op til 10 timer |
| Opladningstid | 3,5 timer |
| Hukommelseskort kompatibilitet | MicroSDXC |
| Maks. størrelse på hukommelseskort | 1,5 TB |
| Antal pladser til hukommelseskort | 1 |
| Touch-betjent skærm | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | Læderetui, USB-kabel, skærmbeskytter |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
