Astell&Kern SP3000M
Kompakt High-End DAP
Astell&Kern SP3000M er en kompakt DAP fra øverste hylde til dig på farten. Hvis det skal være ultrabærbart, så skal det være SP3000M, der vejer under halvt så meget som SP3000 og kommer med en 4.1 tommer skærm mod SP3000’s 5.5 tommer skærm. Og det er samtidig med, at Astell&Kern har formået at proppe samme AKM AK4499EX DAC-chip ind i deres HEXA-kredsløb, hvor den digitale og analoge sektion er fysisk separeret fra hinanden med et internt, forsølvet kabinet. Samme ekstreme 130 dB signal til støj-forhold sikrer en ekstrem klarhed, præcision og detaljeniveau, der sikrer at de bedste hovedtelefoner på markedet bliver drevet med største selvfølgelighed.
Finish og design der komplementerer den klasseledende lydkvalitet
Kernen i SP3000M-afspilleren er således ikke bare at skabe en musikafspiller, men et unikt, varigt musikalsk statement, hvor brugen er lige så fantastisk som lydkvaliteten. Finishen er desuden utrolig flot på SP3000M, men her adskiller den sig fra SP3000 ved at have et mere almindeligt aluminiumskabinet, og du finder også et lidt mindre batteri i den lille model. For at personliggøre musikken og sørge for, at den repræsenterer dine ønsker, har du naturligvis mulighed for at bruge en række digitale filtre og equalizer-funktioner.
Et kort overblik over Astell&Kern SP3000M
- Kompakt flagskibs musikafspiller
- Lettere og mere bærbart design i aluminium
- HEXA-audio arkitektur med fire AK4499EX DAC’er for ekstrem detaljegrad
- Separat dual audio-kredsløb giver ren og støjsvag lyd
- Understøtter højopløst lyd op til 32-bit/768 kHz og DSD512
- Snapdragon octa-core processor og 8 GB RAM sikrer hurtig og flydende brugeroplevelse
- 256 GB intern lagerplads + understøttelse af microSD-kort (max 1.5 TB) • Digital Audio Remaster (DAR) forbedrer lydkvaliteten og giver mere analog lydkarakter
- 3.5 mm og 4.4 mm hovedtelefonudgange
- Bluetooth med LDAC, aptX HD og LHDC support
- 4.1” HD touchskærm i kompakt format
| Mål | B: 6,91 x H: 11,96 x D: 1,88 cm |
| Vægt (netto) | 237 gram |
| Indgang, USB | 1 |
| Udgang, Hovedtelefon | 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Wi-Fi (Trådløs netværk) | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth aptX HD, Bluetooth LDAC, Bluetooth LDHC |
| Understøttede streamingtjenester | Qobuz, Spotify, Tidal |
| Signal-/Støjforhold | Ubalanceret: 126dB @ 1kHz | Balanceret: 130dB @ 1kHz |
| THD+N | Ubalanceret: 0.0005% @ 1kHz | Balanceret: 0.0003% @ 1kHz |
| Audio dekodning | AAC, AIFF, APE, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, FLAC, MP3 |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipsæt (DAC) | Quad AKM AK4499EX |
| Radiomodtagelse | Internetradio |
| Effekt | Ubalanceret: 3,3Vrms | Balanceret: 6,3Vrms |
| Størrelse på batteri, mAh | 4200 |
| Anslået drift på batteri | Op til 10 timer |
| Opladningstid | 3,5 time |
| Hukommelseskort kompatibilitet | MicroSDXC |
| Maks. størrelse på hukommelseskort | 1,5TB |
| Antal pladser til hukommelseskort | 1 |
| Touch-betjent skærm | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | Læderetui, USB-kabel, skærmbeskytter |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
