Astell&Kern SP4000
High-end DAP topmodel
Astell&Kern SP4000 er topmodellen og måske den bedste DAP i verden. Drømmer du om at eje et unikt stykke musikteknologi, hvor taktilitet, kvalitet og oplevelse går op i en højere enhed? Så har Astell&Kern udviklet afspilleren til dig. SP4000 er en unikt vellydende og velbygget DAP, der driver alle, bortset fra nogle få ekstremt svære, hovedtelefoner på markedet med lethed, finesse og uanede mængder af dynamik på en baggrund af kulsort og et lydbillede, der strækker sig helt ude i alle hjørner af lydbilledet. Astell&Kern er gået hele vejen for at udvikle teknologien fra den allerede fabelagtige SP3000 – og det er lykkes over al forventning.
Avancerede løsninger for ultimativ ydelse
Man skulle tro at AKM AK4499EX DAC-chippen i sig selv er nok, men implementeringen af den er vildt vigtig for, hvor godt den ender med at yde. Derfor har Astell&Kern sikret sig, at kredsløbet er optimeret på alle tænktelige punkter. Ikke alene er den analoge og digitale del fysisk adskilt, og de bruger deres avancerede Octa Audio-kredsløbsteknologi, men du får også deres High Driving Mode, der sikrer, at den kan levere mere strøm, end man kunne drømme om med en DAP. Og en feature der i dén grad også er med til at skabe en endnu klarere lyd er deres DAR-teknologi (Digital Audio Remaster), der genskaber tabte harmonier i musikken for en mere organisk og letflydende gengivelse. Vigtigt også for brugervenligheden, kan du i SP4000 installere Spotify, Tidal og Qobuz direkte og uden at side loade dem, samtidig med at musikken afspilles bit perfect gennem Astell&Kerns egen software.
Afgørende funktioner i Astell&Kern SP4000
- Flagskibs musikafspiller med Astell & Kerns mest avancerede lydteknologi til dato
- Ny Octa Audio-arkitektur med ægte Quad DAC-design for ekstrem præcision og lav støj
- Fire AK4191EQ processorer og fire AK4499EX DAC’er giver kraftfuld og detaljeret lyd
- Understøtter højopløst lyd op til 32-bit/768 kHz og DSD512
- High Driving Mode leverer ekstra strøm til krævende hovedtelefoner
- 6” 2K touchskærm med forbedret og mere flydende brugerinterface
- Snapdragon 6125 octa-core processor og 8 GB RAM sikrer hurtig performance
- Første Astell & Kern-afspiller med fuld Android-understøttelse og adgang til streamingapps uden side loading
- 256 GB intern lagerplads med understøttelse af microSD-kort (max 1.5 TB)
- Bluetooth med LDAC, aptX HD og LHDC support
- Eksklusivt kabinet i 904L rustfrit stål med premium finish
- Digital Audio Remaster (DAR) forbedrer detaljegrad og giver mere naturlig lyd
| Mål | B: 8,5 x H: 14,98 x D: 1,95 cm |
| Vægt (netto) | Sort og sølv: 615 gram | Kobber: 642 gram |
| Indgang, USB | 1 |
| Udgang, optisk (TosLink) | 1 |
| Udgang, Hovedtelefon | 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Wi-Fi (Trådløs netværk) | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth AAC, Bluetooth aptX HD, Bluetooth LDAC, Bluetooth LDHC |
| Understøttede streamingtjenester | Apple Music, Deezer, YouTube Music, Qobuz, Spotify, Tidal |
| Signal-/Støjforhold | Ubalanceret: 129dB @ 1kHz | Balanceret: 131dB @ 1kHz |
| THD+N | Ubalanceret: 0.0005% @ 1kHz | Balanceret: 0.0003% @ 1kHz |
| Audio dekodning | AAC, AIFF, APE, Apple Lossless, DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD, FLAC, MP3 |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Audio chipsæt (DAC) | AKM: AK4191EQ x4 + AK4499EX x4 |
| Radiomodtagelse | Internetradio |
| Effekt | Ubalanceret: 4,1 Vrms | Balanceret: 8,2Vrms |
| Størrelse på batteri, mAh | 6780 |
| Anslået drift på batteri | 10 timer |
| Opladningstid | 5 timer |
| Hukommelseskort kompatibilitet | MicroSDXC |
| Maks. størrelse på hukommelseskort | 1,5TB |
| Antal pladser til hukommelseskort | 1 |
| Touch-betjent skærm | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | Læderetui, USB-kabel, skærmbeskytter |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
