Astell&Kern AK HC5
Kompact DAC og hovedtelefonforstærker
AK HC5 fra Astell&Kern er skabt til at levere en forrygende musikalsk oplevelse fra din smartphone, tablet, computer eller spillekonsol. Det er den absolut bedste bærbare DAC/forstærkerløsning Astell&Kern nogensinde har leveret, og det siger ikke så lidt!
Højdepunkter ved Astell&Kern AK HC5
- High-end AKM AK4499EX DAC-chipsæt
- 3.5mm + 4.4mm udgange til hovedtelefoner
- Avanceret DAR upsampling til PCM eller DSD
- OLED-display
Trods den kompakte form er AK HC5 udstyret med et topklasse DAC-chipsæt fra AKM, nemlig AK4499EX som tidligere kun har været brugt i de allerfineste bærbare musikafspillere. Kombineret med AK4191EQ-processoren adskiller HC5 digitale og analoge signaler og behandler dem separat for optimal ydelse. Resultatet er en støjfri, ultradetaljeret lydgengivelse der tidligere kun har været tilgængelig i producentens udvalg af High-End musikafspillere.
Avanceret upsampling til PCM eller DSD
AK HC5 er også udstyret med DAR-funktion (Digital Audio Remaster) som er en avanceret upsampling-algoritme, der opskalerer standard PCM 44.1kHz (CD-kvalitet) til 352.8kHz eller DSD128. PCM over 96kHz og DSD64/128 bliver konverteret til DSD256, hvilket sikrer en mere naturlig, analog og levende lyd. Lydsignaturen kan tilpasses i seks trin via valgfrie DAC-filtre, som tilføjer en lille men hørbar forskel i den måde DAC’en håndterer afrulning.
Understøtter et bredt udvalg af kilder med USB
Astell&Kern AK HC5 understøtter USB med både UAC 2.0 og 1.0 hvilket sikrer kompatibilitet med en lang række produkter. Tilslut den til din smartphone, tablet eller computer* og nyd musik i meget høj kvalitet, eller brug den med din Nintendo Switch eller PlayStation, og få en klasseledende spiloplevelse. Hovedtelefoner kan forbindes via én af de to udgange, som er kompatible med hhv. standard 3.5mm samt balanceret 4.4mm.
Brugervenlig betjening og inkluderet etui
Betjeningen af Astell&Kern AK HC5 er virkelig brugervenlig, ikke mindst takket være det lille OLED-display som viser al relevant information, herunder sample-frekvens, om upsampling er aktiveret, niveau af lydstyrke, mv. Lydstyrken kontrolleres med en roterbar knap, og kan justeres i 150 trin. Denne kan låses så du ikke kommer til at skrue op ved et uheld, hvis du eks. har AK HC5 i lommen. Astell&Kern AK HC5 leveres inklusive et USB-C>USB-C-kabel samt et Lightning>USB-C-kabel. Der medfølger også et lille læderetui som beskytter mod ridser, mv.
*Produktet er kompatibelt med de fleste Android og Apple smartphones og tablets, samt Windows 10/11 og MacOS.
| Mål | B: 3,2 x H: 6,43 x D: 1,6 cm |
| Vægt (netto) | 46 gram |
| Indgang, USB | 1 |
| Udgang, Hovedtelefon | 3.5 mm mini-jack, 4.4 mm balanceret |
| Signal-/Støjforhold | 121dB @ 1kHz, ubalanceret│ 125dB @ 1kHz, balanceret |
| THD+N | 0.0005% @ 1kHz, ubalanceret│ 0.0004% @ 1kHz, balanceret |
| Audio dekodning | DSD64 / 2.8 MHz, DSD128 / 5.6 MHz, DSD256 / 11.2 MHz, DSD512 / 22.5 MHz, DXD |
| Understøttede sample rates, kHz | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352, 384, 768 |
| Understøttet bitdybde | 16 bit, 24 bit, 32 bit |
| Roon Tested DAC | Ja |
| Audio chipsæt (DAC) | AKM AK4191EQ + AK4499EX |
| Upsampling | Ja |
| Effekt | Ubalanceret: 2.5Vrms / Balanceret: 5Vrms |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | USB-C-kabel, Lightning-kabel, læderetui |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
