KLH Model Five
Retro gulvstående højttaler
KLH Model Five er den moderne realisation af den højttaler, som den kendte Hi-Fi guru, Henry Kloss, var den tekniske spydspids for, da KLH blev stiftet tilbage i 1957 på USA’s sydkyst. Her gjaldt, at højttaleren skulle have en høj lydkvalitet til prisen, en naturlig og musikalsk gengivelse af musikken samt en lækker og dyb bas. Hans vision er nu vækket til live igen med KLH anno 2026, og dyderne er ikke til at overse i Model Five, og det er en højttaler, vi tror, at han må have været meget stolt af, hvis han stadig levede den dag i dag.
Klassisk 3-vejs med 10" bas
Der er tale om en aldeles velvoksen gulvstående standerhøjttaler i form af en klassisk trevejs konstruktion med diskant, mellemtone og en stor 10-tommer bas i et stort lukket kabinet. Det giver både enhederne mulighed for at ånde, men skaber også en mere præcis, nuanceret og mindre kunstig basgengivelse end en typisk højttaler med basrefleksport. Råvarerne er simple, men i høj kvalitet. Og det giver en ligefrem, musikalsk og yderst ’live’ gengivelse, uanset hvilken genre, du vælger at sætte på, og stemmer er fuld af glød, sprødhed og nærvær.
Ægte musiknydelse kondenseret
Klassisk elegant 1950’er-stil er malet over hele oplevelsen med Model Five, hvor du finder en højttaler uden unødvendige krummelurer, og hvor selve dens tilstedeværelse i rummet opfordrer dig til at lade dig synke ned i lyttepositionen foran dem. Det er afslappet tempo, musikalsk nydelse og en finish, der oser stil og passion for musikken. Det er som om, at den stiller selve spørgsmålet: Hvorfor skal vores højttalere spille så stramt, kontant og klinisk, når det netop er den rytme i livet, vi søger en pause fra? Svaret strømmer ud af højttalerne lige så afslappet og naturligt, som stod du foran musikken i virkeligheden.
Leveres inklusive standere.
| Mål | B: 35 x H: 87 x D: 33 cm (inklusive stander) |
| Vægt (netto) | 23,6 kg (inklusive stander) |
| Konstruktion | 3-vejs |
| Refleksport | Nej |
| Bi-wiring | Nej |
| Frekvensområde | 42 - 20.000Hz |
| Følsomhed | 90.5dB @ 2.83V / 1M |
| Impedans | 6Ω |
| Diskant | 1" alu-kuppel |
| Mellemtone | 4" |
| Bas | 10" |
| Frontstof inkluderet | Ja |
| Standere inkluderet | Ja |
| I kassen | Brugervejledning |
| Der medfølger desuden: | Standere |
| Vejledning tilgængelig på | Engelsk |
| Produceret i | Kina |
