Tangent Spectrum II X5 BT HDMI
Aktive højttalere med Bluetooth og HDMI ARC
Spectrum II X5 BT HDMI fra Tangent Danmark er et sæt aktive højttalere til en god pris, udstyret med tilslutningsmuligheder til de fleste kilder, samt trådløs forbindelse via Bluetooth. Sættet består af to højttalere og er designet som en master/slave-løsning, hvor den ene højttaler er udstyret med forstærkeren og alle indgangene. Den forbindes til og driver den anden højttaler, med en enkelt længde højttalerkabel. Der er således ikke brug for yderligere forstærkning, og alle eksterne kilder tilsluttes blot den ene højttaler. Her er USB-indgang som kan benyttes til en computer, en pladespillerindgang som er kompatibel med MM-pickupper, digitale indgange i form af koaksial og optisk S/PDIF, samt en HDMI ARC-indgang som muliggør forbindelse til dit fjernsyn, med integreret betjening. Tangent Spectrum II X5 BT HDMI har også en Bluetooth-forbindelse, så du kan sende lyd fra eks. din smartphone til højttalerne.
Tangent Spectrum II X5 BT HDMI er monteret med en 5” basmellemtone og en 1” kuppeldiskant. Højttalerne har automatisk stand-by-funktion og der medfølger en fjernbetjning med alle nødvendige funktioner og knapper.
| Mål | 16,6 x 32,2 x 20,5 cm |
| Vægt (netto) | Aktiv højttaler: 5,1 kg - Passiv højttaler: 4,3 kg |
| Konstruktion | 2-vejs |
| Refleksport | Bagudvendt |
| Frekvensområde | 60 - 20.000Hz |
| Impedans | 6Ω |
| Diskant | 1" kuppeldiskant |
| Bas-mellemtone | 5" |
| Vægmontering | Nej |
| Digital indgang(e) | Ja |
| Indgang, optisk (TosLink) | 1 |
| Indgang, koaksial (S/Pdif) | 1 |
| Indgang, USB | 1 |
| Indgang, Stereo RCA | 1 |
| Indgang, Phono (RIAA) | Ja, MM forstærkning |
| Indgang, HDMI | 1 |
| Netværksfunktioner | Bluetooth, Bluetooth aptX HD |
| Signal-/Støjforhold | > 90 dB (A) |
| Audio Return Channel | Ja |
| Effekt | 2 x 50 watt |
| Forstærkerkonstruktion | Klasse D |
| I kassen | Fjernbetjening, Strømkabel, Brugervejledning |
| Produceret i | Kina |
